Під блакитним небом сонцеликий Харків розквіта

 

Виховний захід (заочна подорож)

 

Тема. Під блакитним небом сонцеликий Харків розквіта

 

Мета. Поглибити знання дітей про наше місто - Харків, ознайомити з історичними пам'ятками Харкова, його символами, формувати національну свідомість, виховувати патріотизм, повагу до символів, історії. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого і сучасного.

 

Обладнання. Карта Харкова; прислів'я про рідний край; тематичні зображення історичних місць Харкова, пам'ятників, символіки міста; портрети видатних людей; запис пісні.

 

Хід заняття

                                                                       

                                                                       Епіграф

                   «Виростай, дитино, й пам'ятай:

Батьківщина - то найкращий край».

(Дмитро Павличко)

І. Організація класу. Привітання.

Вчитель. Любі діти, до нас у клас

                Завітали гості щирі,

                Привітайте ж в добрий час

                Гостей усмішкою й миром.

Учні. Ми вам раді, люди добрі,

          І вітаєм щиро вас,

          І запрошуєм ласкаво

          На урок у перший клас.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вступна бесіда вчителя.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами рушаємо у подорож по нашому рідному місту - Харкову. Діти, а чи любите ви слухати казки? То ж уважно послухайте й здогадайтесь, хто з казкових героїв буде сьогоднішнім нашим провідником.

                                      Старенька бабуся у лісі жила,

                                      Гостинці для неї онучка несла.

Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?

 Як казка ця зветься? Хто б відповів?

- То хто з нами піде, дітки, у подорож? Здогадались?

- Червона Шапочка.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 - Червона Шапочка поїде з нами і покаже вам багато цікавого, ми дізнаємось, як виникло наше місто, які символи Харкова, ми побачимо історичні пам'ятки нашого міста, познайомимось з видатними людьми, які тут народились і працювали. Чи цікаво вам все це побачити і почути? Тоді заплющіть очі! Прислухайтесь! (Звучить музика, яка імітує звуки потяга).

 

ІV. Заочна подорож «Мій Харків».

Зупинка «Символи Харкова»

В ч и т е л ь. Ось і перша зупинка, тут ми побачимо, які ж символи має Харків. Давайте спочатку згадаємо, які символи має наша держава Україна. (Відповіді дітей). так, це прапор, герб і гімн. Як Україна, так і кожне її місто має свій прапор та герб. Ось вони. Давайте дізнаємось, що ж на них зображено.

У ч е н ь 1.

Герб - символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави.

Герб міста Харкова постійно змінювався, але багато років тому було затверджено саме такий герб, який представляє собою чотирьохкутний щит, загострений донизу. На зеленому фоні щита зображено покладені у вигляді хреста Ріг Достатку, з плодами і квітами, які знаходяться в ньому, і кадуцея - золотий жезл зі срібними крилами, який обвивають змії срібного кольору. Зелений колір символізує надію, радість, достаток. Ріг Достатку - природні багатства краю. Кадуцей - символ торгівлі, символ тих, хто подорожує. Змії, які обвивають кадуцей - символ мудрості. Автором герба був князь Щербатов.

У ч е н ь 2.

Прапор міста Харкова відображає історію та традиції міста.
Прапор міста являє собою прямокутне полотнище світло-зеленого кольору із зображенням в його центральній частині герба міста.

Вчитель. А зараз Червона Шапочка хоче перевірити чи уважно ви слухали.

Конкурс ерудитів.

- Що зображено на гербі міста? (Ріг Достатку, кадуцей, змії).

- Якого кольору прапор міста Харкова? (Світло-зеленого).

- Що зображено на прапорі? (Герб Харкова).

В ч и т е л ь. Молодці! Що ж рушаймо далі...

 

Зупинка «Історичне минуле».

В ч и т е л ь. Ця зупинка називається «Історичне минуле». Зараз ми з вами дізнаємось, як же виникло наше місто, хто його заснував.

У ч е н  ь 3.

Відомо кілька легенд щодо заснування міста. В одній розповідається, що місто започатковане козаком Харитоном або Харком. З переказів відомо, що він нібито загинув у боротьбі з татарами, а біля його хутора утворилися нові поселення. І все поселення назване на честь першого тутешнього господаря.

У ч е н ь  4.

Другу версію відстоював письменник І. Квітка-Основ'яненко. У своїй історичній роботі “Заснування Харкова”, він доводив, що Харків завдячує своїм виникненням його дідові Андрію Квітці. Його пращур прибув з Києва у Дике Поле, оселився неподалік від військового поселення Чугуєва і назвав свою садибу Основою. Поступово коло неї виріс Хутір, який згодом переріс у місто.

У ч е н ь 5.

Багато років тому на прибережних землях поблизу річок Харків і Лопань оселилися козаки. Вони збудували фортецю. З неї розпочалося місто Харків. Ця фортеця була чотирикутної форми і мала десять башт. Із них вартові стежили за наближенням ворогів. Фортецю оточував рів, який також захищав мешканців від ворожого нападу. Перші мешканці Харкова охороняли навколишні землі від нападників. Більшість учених вважають, що назва міста походить від назви річки Харків.

В ч и т е л ь. Тож ми не знаємо напевно, як з'явилося наше місто, але вдячні за те, що воно є процвітає аж донині. Сідаймо до потягу і поїхали далі.

 

 

Зупинка «Видатні постаті Харківщини»

В ч и т е л ь. Зупинка «Видатні постаті Харківщини». Тут ми дізнаємось про відомих людей, які народились та працювали у нашому місті.

У ч е н ь 6.

                       “Шевченко і Сковорода —
                        Дві постаті землі моєї,
                        Що як повітря і вода
                        Завжди поєднані із нею.
                        З дитинства знає кожен з нас
                        Григорія й Тараса Слово,
                        Що пророста корінням в час,
                        Як духу нашого основа.” (Н.Супруненко).

У ч е н ь 7.

Григорій Савич Сковорода. У Харківській області розташоване мальовниче село Сковородинівка. Колись це село мало назву Пан-Іванівка. Тут нерідко гостював, а потім і знайшов останній притулок великий український філософ, поет і мандрівник Григорій Савич Сковорода. Григорій Савич викладав у Харківському колегіумі. Він навчав дітей читати і писати, любити свою землю, шанувати батьків, поважати ближніх. Діти завжди уважно слухали слова свого мудрого вчителя. І сьогодні його думки навчають нас, як бути щасливими. Багато років мандрував він Україною. Відвідав різні міста і села Харківщини. Усюди цікавився життям і звичаями людей. А потім писав про це у своїх творах.

У ч е н ь 8.

 Василь Назарович Каразін. Василь Назарович народився в селі Кручик, що у Харківській області. Це видатний український учений, винахідник, засновник Харківського національного університету. Життя в селі навчило хлопчика розуміти необхідність залучення простого народу до навчання. Спочатку він заснував школу у своєму рідному селі. Але особливо харків'яни пам'ятають і шанують В.Н.Каразіна за те, що він переконав тодішній уряд у необхідності відкриття університету саме в Харкові. Нині університет носить ім'я В.Н.Каразіна.

У ч е н ь 9.

Ілля Юхимович Рєпін. Це відомий у всьому світі художник. Його картини прикрашають відомі музеї. Ілля Юхимович також наш земляк, він народився у місті Чугуєві. Ілля з дитинства виявляв інтерес до творчості, а коли йому подарували фарби, то нічого іншого він уже не хотів. У Чугуєві встановлено пам'ятник І.Ю.Рєпіну. Його картини зберігаються в художніх музеях різних країн, а також у Харківському художньому музеї.

Вчитель. Це лише мізерна частка всіх тих людей, які зробили величезний вклад у розвиток нашого міста. Готові рушати далі?

 

Зупинка «Історичні пам'ятки Харкова».

В ч и т е л ь. На зупинці «Історичні пам'ятки Харкова» ми дізнаємось про споруди у Харкові, які були побудовані багато років назад, але збереглися й донині.

 

У ч е н ь 10.

Покровський собор - найстарша кам'яна споруда Харкова, що збереглася з прадавніх далеких часів. Відомо, що побудували цей храм козаки. Згодом тут був заснований чоловічий монастир і перший вищий навчальний заклад - Харківський колегіум.

У ч е н ь 11.

Благовіщенський собор свою назву отримав на честь християнського свята Благовіщення Божої Матері. У наші дні Благовіщенський храм є найбільшим і найбагатшим на Харківщині. Це головний собор.

У ч е н ь 12.

У давнину головним храмом міста Харкова був Успенський собор. Перший храм був невеликим за розміром і зроблений із дерева. Він згорів. На тому ж місті пізніше побудували новий храм. За розмірами він був більший, а за красою - неперевершений. Уже багато років ця споруда прикрашає наше місто.

 

Зупинка «Сучасний Харків».

В ч и т е л ь. Червона Шапочка привела нас до зупинки «Сучасний Харків», на якій вона поведе нас по місцях, які я впевнена всім вам добре знайомі.

У ч е н ь 13.

Майдан Свободи - це найбільший майдан у Європі. Багато харків'ян збирається на ньому під час свят. Поряд із майданом розташований Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості - улюблене місце дітей. У ньому працюють різноманітні секції, гуртки, творчі клуби, ляльковий театр.

У ч е н ь 14.

У чудовому саду розташований пам'ятник великому синові українського народу, поетові Тарасу Григоровичу Шевченку. Цей сад названо на честь поета. У саду є музичний фонтан.

У ч е н ь 15.

Харківський зоологічний парк - улюблене місце відпочинку як дітей так і дорослих. Тут можна побачити тварин, яких привезли сюди з усіх куточків землі. Є рідкісні тварини, яких залишилось зовсім мало. Вони потребують захисту.

 

Зупинка «Зупинка пам'яті».

В ч и т е л ь. А це «зупинка пам'яті». Немає такого населеного пункту в Україні, де б не пам'ятали про часи Великої Вітчизняної війни.то були часи голоду, холоду, смерті, лихоліть, що принесли фашистські загарбники. Про це нагадують пам'ятники, меморіальні комплекси на честь героїв, які віддали своє життя за мир і щастя багатьох людей.

         Один із них - Меморіальний комплекс Слави, розташований у Харкові, у Лісопарку. Там у роки війни знищували воїнів і мирних жителів. Знамена схилилися над могилами загиблих. Але не зігнулися гранітні плечі Матері-Батьківщини, що назавжди застигла в глибокій скорботі біля Вічного вогню. І тільки стукіт її серця порушує тишу.

         Щодня до братської могили приходять тисячі людей. Приносять квіти. Віддають шану загиблим героям хвилиною мовчання.

У кожному місті, селі, селищі є своє священе місце, де поховані ті, чиє життя жорстоко обірвала війна. Давайте і ми зараз встанемо і вшануємо хвилиною мовчання тих, хто віддав своє життя за нас.

 

Зупинка «Народна скарбничка».

В ч и т е л ь. Зупинка «Народна скарбничка». На цій зупинці Червона Шапочка приготувала вам завдання. Вам потрібно поєднати початок прислів'я з кінцівкою.

Прислів'я:

Добре тому,                                                            а вдома найкраще.

За рідний край                                                       життя віддай.

Кожному мила                                                       хто в своєму домі.

Всюди добре,                                                         рідна сторона.

В ч и т е л ь. Молодці! Ви добре виконали завдання, то ж поїхали далі.

 

Зупинка «Поетична».

В ч и т е л ь. Ось ми доїхали до останньої зупинки. Тут ми послухаємо вірші та уривки з них про наше славне місто Харків.

У ч е н ь 16.

”Побудували місто славне,
Наш рідний Харків, козаки.
Щоб став він гордістю держави.
Вкраїнським містом навіки.”  (М.Грицай).

У ч е н ь 17.

“Розквітай, молодій, славний Харкове мій,
В дружніх потисках рук, у весні чарівній,
Промінь сонця ясний у краплинах роси,
Місто праці, науки й краси.” (В.Галюк).

У ч е н ь 18.

“…Місто науки і мистецтва,
Робітників і вояків.
Ти зігріваєш наше серце,
Столице, перша навіки…”  (М.Грицай).

У ч е н ь 19.

“Під блакитним небом України
Сонцеликий Харків розквіта.
І для нас у світі він єдиний,
Він у нас у серці й на вустах”  (Н.Супруненко).

У ч е н ь 20.

Мій Харків

У слові Харків - шелестіння трав,

І грім громів, і трепетні пісні,

І Дике поле у стрімких вітрах,

Ісьогодення, і майбутні дні!

У ч е н ь 21.

Вони б могли розповісти багато

Про наше місто в глибині віків:

І про трагедії його й про свята,

Про щастя й болі, радощі і гнів...

У ч е н ь 22.

Як пам'ятники, Харкова будинки:

У кожного історія своя,

Вивчаю до останньої сторінки

Який вже рік його літопис я! (Ніна Супруненко).

 

 

V. Підсумок уроку.

Заключна бесіда..

Вчитель. Ось і добігла кінця наша подорож. Чи сподобалось вам подорожувати Харковом?

- Що нового дізнались?

- Що вам найбільше сподобалось?Червона Шапочка і я дуже вам вдячні за вашу допомогу і роботу на уроці.

(Лунає запис пісні «Про Харків»).


 

 

 

    Добавить комментарий
    Необходимо согласие на обработку персональных данных
    Повторная отправка формы через: